MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy nowym rondzie w Skarżysku stanie zabytkowa lokomotywa Ls40! Powiat chce przypomnieć, że Skarżysko to miasto kolejarzy

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 16 lat
W Skarżysku-Kamiennej trwają prace przy budowie ronda na zbiegu ulic Towarowej i 1-go Maja. Z dniem 1 listopada odcinek tej drogi powiatowej został dopuszczony do ruchu, ale na miejscu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Przy rondzie stanie zabytkowa lokomotywa Ls40. Starosta Artur Berus podkreśla, że ma ona nawiązywać do tego, że Skarżysko to miasto kolejarzy. Starostwo zaproponowało również miastu nazwanie ronda - Rondem Kolejarzy.

Przy nowym rondzie w Skarżysku-Kamiennej stanie zabytkowa lokomotywa LS40

Z dniem 1 listopada do ruchu zostało dopuszczone nowo wybudowane rondo przy zbiegu ulic Towarowej i 1-go Maja. Na tej drodze powiatowej trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale Starostwo Powiatowe przygotowało również niespodziankę dla mieszkańców.

Aktualnie przy rondzie trwają prace kosmetyczne. Przygotowaliśmy również niespodziankę dla mieszkańców naszego powiatu, która nawiązuje do Skarżyska-Kamiennej, czyli miasta kolejarzy. W związku z tym zwróciliśmy się również do Rady Miasta i chcemy nazwać nowo powstałe rondo - Rondem Kolejarzy.

- mówił Artur Berus, starosta skarżyski.

Zobaczcie zdjęcia z miejsca, w którym pojawi się lokomotywa:

Niespodzianka to efekt współpracy Powiatu Skarżyskiego z firmą Wtórpol oraz Polskimi Kolejami Państwowymi. Dzięki temu przy rondzie pojawi się lokomotywa Ls40. Ten zabytkowy pojazd zostanie odnowiony i stanie w specjalnie przygotowanym miejscu.

Zwrócił się do mnie jeden z pracowników Wtórpolu i zapytał czy Powiat Skarżyski nie byłby zainteresowany, aby taką lokomotywę gdzieś postawić. Na zebraniu zarządu powiatu debatowaliśmy, w jakim miejscu taka lokomotywa mogła, by się pojawić. Doszliśmy do wniosku, że nowe rondo będzie idealnym miejscem.

- informował Adam Ciok, członek zarządu powiatu skarżyskiego.

Rondo u zbiegu ulic Towarowej i 1-go Maja znajduje się przy tunelu łączącym osiedle Dolna Kamienna z Osiedlem Przydworcowym. Po drugiej stronie torów przy dworcu PKP stoi duża lokomotywa. Zarząd powiatu skarżyskiego postanowił, iż postawienie lokomotywy przy nowym rondzie będzie idealnym uzupełnieniem tego miejsca i połączy ze sobą dwie strony miasta, które dzielą tory.

Zobaczcie zdjęcia z miejsca, w którym pojawi się lokomotywa:

Historia lokomotywy Ls40 w Polsce

Ls40 to manewrowa lokomotywa spalinowa produkowana w Fabryce Lokomotyw imienia Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie od 1952. Lokomotywa nie znalazła szerszego zastosowania w PKP ze względu na niewielkie osiągi (zasięg: ok. 60 km, maksymalna prędkość: 11 km/h), jednakże, pod oznaczeniem Ls40, była szeroko używana do obsługi bocznic zakładów przemysłowych jako mała, ekonomiczna i lekka lokomotywa mogąca przetransportować niezbyt duże ładunki. W takiej roli można było je często spotkać do lat 90. XX wieku. Obecna tendencja odchodzenia małych i średnich zakładów od korzystania z transportu kolejowego doprowadziła do skasowania lub odstawienia znacznej liczby maszyn tego typu. Model Ls40 był najmniejszą (długość: 6 m, masa: 16 ton) lokomotywą normalnotorową produkowaną w powojennej Polsce. Do końca produkcji w 1961 roku chrzanowska fabryka wyprodukowała łącznie 581 sztuk Ls40.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto