Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na przebudowę miejskiej pływalni w Skarżysku - Kamiennej rozstrzygnięty. Zobacz wizualizację

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Tak będzie wyglądała pływalnia po przebudowie
Tak będzie wyglądała pływalnia po przebudowie UM Skarżysko
Spółka Miejskie Inwestycje w Skarżysku - Kamiennej rozstrzygnęła kolejny przetarg na przebudowę basenu. Tym razem udało się wybrać wykonawcę, będzie nim spółka Ebi Investment ze Skarżyska - Kamiennej. Remont pływalni będzie kosztował blisko 26 milionów złotych.

Gminna spółka „Miejskie Inwestycje” rozstrzygnęła przetarg na przebudowę i modernizację pływalni w Skarżysku – Kamiennej. Była to trzecia, w końcu udana próba znalezienia wykonawcy. Dwukrotnie konkursy unieważniano, ponieważ oferenci żądali kwot przekraczających możliwości finansowe zleceniodawcy. Tym razem wygrała spółka Ebi Investment ze Skarżyska – Kamiennej, nie posiadająca doświadczenia w tego typu budowach. Zaoferowała cenę 25 milionów 700 tysięcy złotych. Najdroższa ze złożonych ofert opiewała na kwotę 39 milionów. Wkrótce ma zostać podpisana umowa. Od dnia wyboru oferty wykonawca będzie miał pięć miesięcy na przygotowanie projektu i kolejne dwa lata na wykonanie przebudowę obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, basen w Skarżysku zostanie otwarty w 2026 roku.

Skarżyski basen się zmieni

Obecnie miejska pływalnia, oddana do użytku w 1995 roku, jest przestarzała i zdecydowanie in minus odstaje od podobnych obiektów w okolicy. Nie ma nawet elektronicznego systemu wstępu o dowolnej godzinie, co jest standardem od wielu lat. Jak zmieni się skarżyski basen? Istniejąca niecka zostanie zmodernizowana. Jak informuje gmina Skarżysko – Kamienna, będzie ona podzielona na cztery tory i powiększona o część rekreacyjną do nauki pływania, z akcesoriami wodnymi typu masaż karku. W strefie rekreacyjnej znajdą się brodziki dla najmłodszych, dwie plaże z leżakami oraz oddalone od części dla najmłodszych dwa niewielkie jacuzzi dla 6 – 8 osób. Największą atrakcją będzie zewnętrzna zjeżdżalnia, kończąca się osobnym basenem bezpieczeństwa.

Strefy relaksu i uzdrowiskowa

W planach jest również strefa uzdrowiskowa z saunami i grotą solną, gabinetem zabiegowym przystosowanym do wykonywania zabiegów na mokro z natryskiem. W strefie tej zaplanowano oczko z zimną wodą i schładzające natryski z wiaderkami oraz leżaki/ławki. Będzie także małe studio fitness. Powstanie część administracyjna pływalni, a na terenie przed budynkiem powstanie otwarta przestrzeń rekreacyjna, ze strefą relaksu z leżakami i hamakami, strefą treningu plenerowego do yogi i pilates oraz boiska do crossmintona, gry zawierającej elementy tenisa ziemnego, squasha i badmintona.

Basen na miarę możliwości

Wszystko wskazuje na to, że inwestycja dojdzie do skutku. Warto przypomnieć, że pierwotne plany były znacznie ambitniejsze. Skarżyska pływalnia miała być powiększona ponad dwukrotnie, z 1161 do 2600 metrów powierzchni. Miał powstać drugi basen z dwoma zjeżdżalniami, wodnym placem zabaw, torem przeszkód dla dzieci i młodzieży, strefa gastronomiczna, sala konferencyjno-szkoleniowa. Z czasem inwestycję zaczęto odchudzać, przed ostatnim przetargiem znacznie ją okrojono, by wystarczyło pieniędzy.

Długa droga do inwestycji

Aby zmodernizować skarżyski basen, gmina w 2019 roku powołała do życia spółkę Miejskie Inwestycje. Miasto nie miało na tę inwestycję pieniędzy, nie udało się jej również zdobyć ani złotówki zewnętrznego dofinansowania. Udziały w Miejskich Inwestycjach za 40 milionów złotych kupiła mało znana warszawska spółka Adapta 2. Jej kapitał zakładowy wynosił pięć tysięcy złotych. Niedługo potem rada miejska postanowiła wykupić udziały w swojej spółce od Adapty za 67 milionów złotych, w ratach rozłożonych na 15 lat. Wywołało to liczne kontrowersje. Opozycyjni radni finansowy zabieg określili jako „lichwiarską pożyczkę”, a Regionalna Izba Obrachunkowa zarzuciła władzom Skarżyska złamanie trzech ustaw w związku z tą sprawą. 40 milionów złotych miało wystarczyć nie tylko na rozbudowę basenu, ale i na remont stadionu Granat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto