Wielki sukces Wiktorii Dąbczyńskiej w badmintonie. Jest trzecia w Europie

Piotr Stańczak
Wiktoria Dąbczyńska (z lewej) ze swą partnerką Aleksandrą Goszczyńską sięgnęły po historyczny brąz Mistrzostw Europy. Badminton Europe
Wiktoria Dąbczyńska z Orlicza Suchedniów sprawiła sobie i kibicom wspaniały świąteczny prezent. W Wielką Sobotę zdobyła brązowy medal w badmintonowych Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbyły się w Miluzie we Francji.

18-letnia suchedniowianka sięgnęła po brązowy krążek w deblu z Aleksandrą Goszczyńską (Milenium Warszawa). Nasz reprezentacyjny duet zapewnił sobie podium w Wielki Piątek, po ćwierćfinałowym zwycięstwie nad Estonkami: Mari Ann Kajus/Kati-Kreet Marran 21:17, 21:11. Dzień później Polki zmierzyły się w półfinale z Dunkami – Alexandrą Boje/Julie Dawall Jakobsen. Niestety, nie sprostały przeciwniczkom ze Skandynawii, ulegając im 18:21, 7:21. – Brązowy medal jest jednak bardzo dużym sukcesem dla reprezentacji. Przede wszystkim to pierwszy krążek Mistrzostw Europy w historii Orlicza i zarazem województwa świętokrzyskiego w tej dyscyplinie sportu – wspomina Aleksandra Dąbczyńska, trenerka suchedniowskich badmintonistów, prywatnie mama Wiktorii.

W czempionacie we Francji wystąpiły także dwie inne zawodniczki Orlicza. Zuzanna Glijer odpadła w drugiej rundzie singla (uplasowała się w czołowej „32” turnieju), natomiast Izabela Pajek grała w deblu z Wiktorią Adamek (UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza). Zakończyły swój udział w tej konkurencji na pierwszej rundzie. Jeśli chodzi o reprezentację Polski, w turnieju indywidualnym „biało-czerwoni” wywalczyli w sumie trzy brązowe medale. Na najniższym stopniu podium stanęły jeszcze: debel juniorów Robert Cybulski/Paweł Śmiłowski oraz mikst Śmiłowski/Magdalena Świerczyńska.

Wcześniej na francuskich kortach odbył się turniej drużynowy. Polacy w grupie pokonali Słowenię 4:1, Łotwę 4:1 Austrię 5:0 i ulegli Niemcom 2:3. Awansowali do ósemki mistrzostw, ale w pojedynku o strefę medalową nieznacznie przegrali z Duńczykami 2:3. Miejsce w ćwierćfinale badmintonowego Euro to historyczny sukces polskich juniorów.

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny