Nasza Loteria

Za nami kolejny Piknik Archeologiczny Rydno w Skarżysku. Tak żyli ludzie przed tysiącami lat. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Zobaczcie, co działo się podczas Pikniku Archeologicznego Rydno
Zobaczcie, co działo się podczas Pikniku Archeologicznego Rydno Mateusz Bolechowski
W ostatni weekend na terenie Wielkiego Pieca w Skarżysku-Kamiennej odbyła się kolejna edycja Pikniku Archeologicznego Rydno. Miłośnicy historii mieli okazję przekonać się, jak w praktyce wyglądało życie ludzi sprzed kilku tysięcy lat.

Piknik Rydno 2023 w Skarżysku

Nad rzeką Kamienną, między dzisiejszym Skarżyskiem i Wąchockiem tysiące lat temu żyli ludzie. Według naukowców był to ważny ośrodek kultu i handlu w skali całej Europy. Na Rydnie, gdzie dziś jest rezerwat archeologiczny, znaleziono wiele narzędzi i miejsca, gdzie wydobywano cenny dla plemion z epoki kamienia czerwony barwnik, ochrę. Dla przypomnienia dawnych czasów, promocji rezerwatu i w celach edukacyjnych od kilkunastu lat w Skarżysku - Kamiennej organizowane są pikniki archeologiczne (podobne o tej samej tematyce odbywają się w Wąchocku).

Tak żyli ludzie w epoce kamienia

W ostatni weekend miłośnicy historii i archeologii doświadczalnej mieli okazję poznać codzienne życie ludzi sprzed kilku tysięcy lat. Na terenie dawnego Wielkiego Pieca na Rejowie stanęła neolityczna wioska, z szałasami, ogniskiem i piecem do wypalania glinianych naczyń. Na miejscu można było nauczyć się rozpalać ogień dawnymi metodami, wykonywać narzędzia z krzemienia, poznać tajniki garncarstwa i nie tylko. Warsztaty z gliniarstwa prowadził Grzegorz Borys, zastosowania ziół uczyła Monika Kępka, kamieniarstwa Daniel „Mumin” Marciniak, rozpalania ognia Tomasz Juchniewicz. O życiu dawnych ludzi opowiadała Monika Bajka. Można było też spróbować potraw "dzikiej kuchni".

Kopalnia wiedzy podczas pikniku Rydno

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa artefaktów z dorzecza Kamiennej ze zbiorów Muzeum imienia Orła Białego, warsztaty gry na instrumentach etnicznych, prowadzone przez Martynę Dołęgę, prelekcja Moniki Kępki „Co Ötzi miał w żołądku czyli o dzikich roślinach jadalnych i leczniczych w prehistorii“. Wyświetlono filmy dokumentalne Zbigniewa Kubiatowskiego „Polska szkoła archeologii profesora Stefana Krukowskiego” (badacza rezerwatu Rydno), „Orońsko - kopalnia krzemienia czekoladowego sprzed kilkunastu tysięcy lat” oraz „Krzemienne dziedzictwo”. Wykład „Podróże. W pogoni za praprzodkiem” wygłosili Justyna Żukowska i Jakub Jędrzejewski z Cafe Wiedza.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pikniku Rydno.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto