Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa archiwalnych zdjęć Skarżyska - Kamiennej i debata historyczna na 100 - lecie miasta (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Profesor Grzegorz Miernik, Krzysztof Zemeła, doktor Piotr Kardyś i Marcin Janakowski dyskutowali o dziejach Skarżyska - Kamiennej.
Profesor Grzegorz Miernik, Krzysztof Zemeła, doktor Piotr Kardyś i Marcin Janakowski dyskutowali o dziejach Skarżyska - Kamiennej.
W poniedziałek 19 grudnia w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyło się ciekawe wydarzenie z okazji zbliżającego się jubileuszu 100 - lecia praw miejskich Skarżyska. Otwarto wystawę fotograficzną, dokumentującą wiek przemian Grodu Kolejarzy, a następnie debata historyków na temat dziejów miasta.

100 lat Skarżyska-Kamiennej

Skarżyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich przy finansowym wsparciu Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego realizuje projekt „WiekFEST- 100 lat wspólnoty miasta Skarżyska-Kamiennej. Świadomi przeszłości, patrzymy w przyszłość”. Dzięki niemu w poniedziałek 19 grudnia w Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż nowej wystawy
„100 lat Miasta Skarżyska-Kamiennej w obiektywie”. Zebranych przywitał Mariusz Busiek ze stowarzyszenia, za przekazanie zdjęć na wystawę dziękował ich właścicielom i autorom, między innymi Agnieszce Brodniewicz ze stowarzyszenia Dawne Skarżysko i Marcinowi Medyńskiemu. Wiele ze zdjęć pochodzi z domowych archiwów skarżyszczan. Do 20 stycznia w sali lustrzanej MCK można będzie bezpłatnie oglądać ponad 90 fotografii, dokumentujących życie mieszkańców i zmiany, jakie zachodziły w Skarżysku - Kamiennej w ciągu ostatnich stu lat.

Po wernisażu w Patio MCK odbyła się debata historyczna "Skarżyskie drogi do uzyskania praw miejskich. Początki miasta Skarżysko-Kamienna". O początkach i rozwoju osady Kamienna, oraz "ojcach miasta" opowiadali ze swadą skarżyscy historycy, członkowie miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego; profesor Grzegorz Miernik, doktor Piotr Kardyś, Krzysztof Zemełła i Marcin Janakowski. Każdy z nich jest specjalistą od innego okresu dziejów. Piotr Kardyś przypomniał, że pierwsze zapiski dotyczące Skarżyska pochodzą już ze Średniowiecza i omówił spory o część osady, która wcześniej należała do gminy Bliżyn. Krzysztof Zemełła podkreślał, że "ojcami miasta" byli w większości przybysze z innych stron kraju, jak Andrzej Bałtruszajtis czy ksiądz Kazimierz Sykulski. Profesor Miernik omówił rozwój Skarżyska - Kamiennej w latach powojennych. Marcin Janakowski z kolei nakreślił obraz przedwojennego Skarżyska (w tamtym czasie nie miało ono dobrej prasy). Z interesującej debaty można wyciągnąć wniosek, że Skarżysko - Kamienna swój rozwój zawdzięcza budowie kolei żelaznej, następnie rzutkości obywateli miasta i świetnej lokalizacji.

Naukowcy przypomnieli też dzieje herbu Skarżyska. Najpierw jego głównym elementem były skrzyżowane snopy, następnie stworzono herb nawiązujący do przemysłu - z kolejarskim "skrzydełkiem", odlewniczą łyżką i kołem zębatym. Co ciekawe, w latach 90 - tych znany heraldyk zaproponował nowy herb, z widniejącym na nim mostem i postacią Matki Bożej. Do zmiany jednak nie doszło.

Podczas spotkania historycy odpowiadali także na pytania mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto