Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiciokrzew przewiercień ozdobi pergolę, upiększy płot i zachwyci kwiatami. To król zapachu, a wymagania ma małe. Sprawdź, czego potrzebuje

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiciokrzew przewiercień, czyli kapryfolium, wyróżnia się pięknym i mocnym zapachem kwiatów. To pnącze łatwe w uprawie.
Wiciokrzew przewiercień, czyli kapryfolium, wyróżnia się pięknym i mocnym zapachem kwiatów. To pnącze łatwe w uprawie. Katarzyna Laszczak
Wiciokrzew przewiercień to pnącze, które pięknie kwitnie i wspaniale pachnie, pewny kandydat do tytułu najmocniej pachnącego wiciokrzewu. Nie jest trudny w uprawie, właściwie wystarczy go posadzić w odpowiednim miejscu. Sprawdź, jak uprawiać to pnącze, znane też jako kapryfolium.

Spis treści

Wiciokrzew przewiercień, czyli kapryfolium. Najmocniej pachnący wiciokrzew

Wiciokrzewy wspaniałe pnącza. Mają sporo gatunków, a wiele z nich doczekało się też odmian ozdobnych. Wiciokrzewy ładnie kwitną, a niektóre też pięknie pachną. Moim zdaniem najbardziej pachnący jest wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium). To prawdziwy „król zapachu”. Jest on też znany pod dawną nazwą, która brzmi bardziej egzotycznie i romantycznie, czyli kapryfolium. Właśnie głównie pod tą nazwą trafiał do literatury, jak choćby tytuł znanej przed wielu laty powieści „Róże i kapryfolium” (prawda, że lepiej brzmi niż przewiercień?).

Polecamy: Najpiękniejsze kwitnące pnącza do ogrodu i na balkon. Zobacz, co posadzić

Jak wygląda wiciokrzew przewiercień?

Wiciokrzew przewiercień ma piękne kwiaty. Mają one ciekawy kształt – to długa rurka, zakończona tzw. koroną z jednym wąskim płatkiem i dołu oraz znacznie szerszym u góry. W pączkach kwiaty są różowe, potem przechodzą przez kolor jasnoróżowy, kremowy do żółtego. Jednak w zależności od odmiany kolory mogą się różnić. Późnym latem dojrzewają owoce, wyglądające jak czerwone kuleczki o lekko prześwitującej powierzchni. Uwaga: są trujące!
Wiciokrzew przewiercień ma owalne liście w żywo zielonym kolorze (ich dolna strona jest lekko niebieskawa). Wyrastają one parami, naprzeciwko siebie, a ostatnie dwa pod kwiatami są zrośnięte i tworzą jakby talerzyk. Na zimę opadają.

Jak szybko rośnie wiciokrzew przewiercień?

Ten wiciokrzew może mieć pędy długości kilku metrów (oficjalnie podawane są 3 m, ale zdecydowanie bywają dłuższe). Rośnie szybko, nawet około 1 m rocznie. Dolne części jego pędów drewnieją.

Kiedy kwitnie wiciokrzew przewiercień?

Ten wiciokrzew kwitnie od maja do lipca, choć pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się też później. W 2024 r. mój miał już okazałe pączki w połowie kwietnia, a zakwitł pod koniec tego miesiąca. Ale zwykle muszę nieco dłużej czekać na jego zapach.

Jak pachnie kapryfolium?

Kwiaty tego wiciokrzewu przepięknie pachną i są wykorzystywane w perfumiarstwie. Zapach kapryfolium jest opisywany jako słodki, ale to nie oddaje mu sprawiedliwości. Jest rzeczywiście słodkawy, ale nie mdły, może kojarzyć się z zapachem kwiatów pomarańczy czy cytryny. Ich aromat jest najbardziej intensywny wieczorem. Wabią one ciekawe owady m.in. motyle zwane polskimi kolibrami, które uwielbiają kwiaty o takiej budowie (rurkowane), a dodatkowo ich gąsienice żywią się liśćmi wiciokrzewów. Dowiedz się więcej: „Polskie kolibry”, czyli gołąbki fruczaki. Sprawdź, jak wyglądają i jak je zwabić do ogrodu

Kwiaty tego wiciokrzewu wyrastają po kilka. Nie tylko pięknie pachną, ale czasie kwitnienia zmieniają kolor: od różowego, przez kremowy do żółtego.
Kwiaty tego wiciokrzewu wyrastają po kilka. Nie tylko pięknie pachną, ale czasie kwitnienia zmieniają kolor: od różowego, przez kremowy do żółtego. Katarzyna Laszczak

Wiciokrzew na pergoli i nie tylko. Gdzie sadzić kapryfolium?

Wiciokrzew przewiercień warto sadzić na pergoli, kratkach na tarasie oraz przy ścianach altan. Jednak w tym przypadku będzie potrzebował podpory, bo nie tworzy wąsów czepnych, ale jego pędy owijają się wokół podpory. Dobrze sprawdzają się wszelkie kratownice. Świetnie sobie radzi także posadzony przy zwykłym, siatkowym płocie, na którym tworzy zielono-kwiecisty żywopłot.
Kapryfolium doskonale nadaje się do obsadzania miejsc, gdzie spędzasz wieczory, bo wtedy będziesz mieć najlepszą okazję, by nacieszyć się jego aromatem.

Czy wiciokrzew jest jadalny?

Niestety wiciokrzew przewiercień należy do roślin trujących. Szczególnie trzeba uważać na jego owoce, które mają atrakcyjny wygląd i mogą kusić np. dzieci. Powodują one zatrucia pokarmowe, a po zjedzeniu większej ilości – także problemy oddechowe.

Czy wiciokrzew jest wieloletni?

Wiciokrzew przewiercień jest wieloletnim pnączem, które dobrze zimuje w Polsce (rośnie nawet dziko na niektórych obszarach).

Jak uprawiać wiciokrzew przewiercień?

To pnącze ma skromne wymagania. Posadź go we w miarę żyznej i wilgotnej ziemi oraz jasnym miejscu, ale takie, gdzie słońce nie praży mocno (czyli raczej od wschodu lub zachodu niż południa; u mnie rośnie od północnego wschodu i ma się bardzo dobrze). Jedyne, czego wiciokrzew nie lubi, to stale podmokłe i ciężkie ziemie oraz podłoża bardzo suche. Nie odpowiadają mu też gleby kwaśne. Nie warto sadzić go w cieniu, bo będzie wprawdzie rósł, ale na kwiaty nie mamy co liczyć.

Jak zadbać o wiciokrzew: pielęgnacja

Wiciokrzew przewiercień nie potrzebuje jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, jeśli nie pada, należy go podlewać. Ziemię wokół niego warto wyściółkować, bo dzięki temu lepiej będzie utrzymywała wilgoć. Ponadto wiciokrzew warto zasilać, stosując nawozy bogate w fosfor i potas.

Kiedy sadzić wiciokrzew?

Wiciokrzew kapryfolium najczęściej jest sprzedawany w postaci sadzonek w pojemnikach. Można je sadzić przez cały sezon, ale najlepszą porą jest jesień i wiosna.

Cięcie wiciokrzewu

Wiciokrzew przewiercień kwitnie na starszych pędach, więc nie wymaga mocnego cięcia. Wyjątkiem są młode okazy, które przez pierwsze dwa-trzy lata warto przycinać wiosną. Nie będą intensywnie kwitły, ale ładnie się rozkrzewią. W kolejnych latach wykonuje się głównie cięcie sanitarne, czyli usuwa uszkodzone, połamane czy przemarznięte pędy. Robi się to wiosną, ale nie spiesz się z tym, bo jeśli jest zimno, to dość późno wypuszczają liście i długo będą wyglądały, jakby były zaschnięte. Jeśli nasz wiciokrzew za bardzo się rozrośnie, pędy możemy skracać według potrzeb, bo dobrze znosi ten zabieg.

Szkodniki wiciokrzewu

Wiciokrzew niestety jest dość lubiany przez mszyce, dlatego warto go obserwować i po pojawieniu się szkodników zastosować oprysk, najlepiej ekologiczny. Sprawdź, jak zwalczać mszyce w ogrodzie. Polecamy skuteczne sposoby. Bardziej podatne na mszyce są wiciokrzewy rosnące w słonecznych miejscach niż w lekko zacienionych, o czym przekonałam się na własnych pnączach.
Natomiast jeśli zauważymy na nim zielone gąsienice z charakterystycznym kolcem na końcu odwłoka, to niekoniecznie musimy je zwalczać. Zjedzą wprawdzie nieco liści, ale wylęgną się z nich bardzo ciekawe motyle – czyli już wspomniane zawisaki (m.in. fruczaki gołąbki).

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiciokrzew przewiercień ozdobi pergolę, upiększy płot i zachwyci kwiatami. To król zapachu, a wymagania ma małe. Sprawdź, czego potrzebuje - RegioDom.pl

Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto