Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Boże w powiecie skarżyskim - piękne i chętnie adorowane

Mateusz Bolechowski
Przy Grobie Pańskim w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie.
Przy Grobie Pańskim w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie.
Boży Grób – ten prawdziwy znajduje się w Jerozolimie, właśnie na jego utrzymanie wierni składali ofiary podczas nabożeństw Wielkiego Piątku.

Od około 500 lat w polskich kościołach w okresie Wielkiego Tygodnia buduje się Groby Pańskie. Co ciekawe, ten zwyczaj przywieźli do nas Bożogrobcy, członkowie zakonu rycerskiego, który miał w Polsce liczne nadania i istniał nawet po rozwiązaniu go w niemal całej Europie. W powiecie skarżyskim groby i ciemnice można oglądać we wszystkich świątyniach.

Ciemnica i grób
Ich znaczenie jest nie tylko symboliczne. W Wielki Czwartek komunikanty przenoszone są do Ciemnicy - na pamiątkę uwięzienia Jezusa przed posłaniem go na śmierć. W Wielki Piątek Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Bożego i zasłaniany welonem - to nawiązanie do całunu, jakim okryto ciało Chrystusa po złożeniu w skalnej grocie. Przy grobie aż do mszy rezurekcyjnej wierni trwali na modlitwie, również w nocy. Honorowe warty pełnili ministranci, Rycerze Kolumba, Strzelcy, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych i innych organizacji.

Nawiązanie do chrztu
Groby Boże parafianie przygotowywali wspólnie z duchownymi. W naszym kraju przyjęło się, że czasem wystrój nawiązuje do aktualnych wydarzeń czy problemów świata. W parafiach dekanatu skarżyskiego najczęściej przypominano o przypadającej na obecny rok 1050 rocznicy chrztu Polski. Stąd daty, kontury naszego kraju, a nawet hasła, jak “Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”, które znalazło się w kościele w Ostojowie. Często używano też motywu serca na krzyżu - to z kolei symbol bożej miłości do człowieka i miłosierdzia - a właśnie Rok Miłosierdzia obchodzony jest aktualnie przez Kościół. Tegoroczne groby były bez wyjątku pięknie udekorowane wiosennymi kwiatami, oraz tłumnie odwiedzane przez ludzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto